De Kolfverenigingen uit Wieringerwaard presenteren zicht in de pers

De Kolfverenigingen uit Wieringerwaard presenteren zicht in de pers

WIERINGERWAARD – Terwijl veel mensen bij een balsport direct aan voetbal of hockey denken, koestert Wieringerwaard een van de oudste en meest bijzondere sporten van Nederland: Kolf. In het dorpshuis De Oude School aan de Populierenlaan beoefenen twee verenigingen deze sport, die dit jaar hun 49-jarig jubileum naderen. “Het is beweging, gezelligheid en concentratie inéén,” vertelt Pim Breet (87), die er al vanaf de oprichting in 1977 bij is.

Leden van damesvereniging DOK en herenvereniging WWB. (Foto: Pers Bureau Dasbach freelance)

Door: Sandra Ooms

Ouder dan golf

Kolf heeft diepe wortels in de Nederlandse geschiedenis. “In de 12e eeuw was het al een bekende sport vooral op het ijs, legt Annie uit. “In Amsterdam waren er toen ruim 200 banen. Wist je dat het moderne golf eigenlijk van kolf afstamt? Kolf bestaat zelfs langer!” In het dorpshuis De Oude School van Wieringerwaard ligt de prachtige baan waar het allemaal gebeurt. Met een kliek (de stok) slaan de spelers de bal over de 17,5 meter lange baan, met als doel de paal (de ‘pen’) te raken en de bal zo gunstig mogelijk terug te laten keren.

Fit blijven met elke klap

Wie denkt dat kolf een passieve sport is, heeft het mis. Hoewel de gemiddelde leeftijd momenteel boven de 60 ligt, is het fysiek uitdagender dan men vermoedt. Gonny Mol (77) houdt het nauwkeurig bij: “Je neemt heel wat stappen op de baan. Op een avond sla je dertig keer en loop je telkens de baan op en neer. Mijn stappenteller tikt zo de kilometers aan. Het houdt ons hartstikke fit!”

Yvonne Schregel (62), naar eigen zeggen een van de ‘broekies’ van de club, wil dan ook graag van het oubollige imago af. “Het is een sport die draait om focus. Je moet je zinnen verzetten. Als je met zorgen in je hoofd op de baan staat, lukt het niet. Je moet vrij zijn in je hoofd om goed te slaan.”

Gezelligheid

Waar je bij biljarten of bridgen vaak stil moet zijn, mag er bij kolf gelachen en gepraat worden. Met “Gezelligheid met een serieuze ondertoon” wordt bedoeld dat kolf niet alleen draait om plezier en samen zijn met anderen, maar dat er tegelijkertijd ook serieus wordt gesport. De spelers genieten van de sociale sfeer en het samenzijn, maar nemen het spel wel degelijk serieus: ze concentreren zich, proberen hun techniek te verbeteren en willen winnen. Kortom, het is een combinatie van gezelligheid en sportieve inzet, waarbij beide aspecten belangrijk zijn.

“Het is een gezelligheidsspel,” aldus Pim. Toch wordt er op hoog niveau gepresteerd. De club heeft meerdere Nederlands kampioenen in de gelederen, zoals Piet Rentenaar, Anneke Rentenaar en Gonny Mol. Momenteel strijdt een gemengd team van drie dames en drie heren zelfs in de finale van het ‘gemengd zestallen’ toernooi.

Toekomst en traditie

De verenigingen vieren bijna hun 50-jarig jubileum. Om de sport springlevend te houden, zijn nieuwe leden vooral jongere van harte welkom.

“Het zou een gat slaan in het dorpsleven als dit verdwijnt,” klinkt het aan de bar. De leden zijn zo enthousiast dat ze potentiële nieuwkomers het liefst persoonlijk zouden ophalen om de sfeer te komen proeven.

Kom kijken tijdens het Gouden Tientjes Toernooi!

Nieuwsgierig geworden naar deze unieke sport? Van dinsdag 3 februari tot en met zondag 9 februari vindt het spectaculaire Gouden Tientjes Toernooi plaats. Het is dé kans om de sport van dichtbij te zien, de concentratie te voelen en de gezelligheid te ervaren.

Wil je het een keer proberen?

Loop gerust binnen tijdens de oefenavonden (maandagavond voor de heren, donderdagavond voor de dames) in het dorpshuis De Oude School van Wieringerwaard. De koffie staat klaar.

Bron: https://www.rodi.nl/hollandskroon/nieuws/480302/kolfverenigingen-wieringerwaard-het-houdt-ons-fit-scherp-en-sociaal-

 

 

 

Reageren is niet mogelijk.
%d bloggers liken dit: